Loading...

Ακόμη βάζει καλάθια η Εθνική Μπάσκετ: Συνέτριψε τη Ρουμανία με 106-48!

Ορεξάτη ήταν η Εθνική κόντρα στην εξαιρετικά αδύναμη Ρουμανία, κερδίζοντας 106-48 σε ένα καυτό “Δ. Τόφαλος” τόσο σε σχέση με την ατμόσφαιρα όσο και με την θερμοκρασία, σε έναν αγώνα που δεν προσφέρεται για ασφαλή συμπεράσματα.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με τους Σλούκα, Παππά, Παπανικολάου, Αγραβάνη και Μπουρούση και μπήκε δυναμικά με ένα 7-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Η Εθνική με όπλο την άμυνα και τα ριμπάουντ έβρισκε εύκολο σκορ στον αιφνιδιασμό.

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα έψαχναν τα ελεύθερα σουτ, κυκλοφορώντας καλά την μπάλα ενώ πίεζαν άμεσα τις επαναφορές της Ρουμανίας, η οποία προσπάθησε να αντιμετωπίσει με ζώνη τις “γαλανόλευκες” επιθέσεις.

Το μενού περιελάμβανε και αρκετό θέαμα με τον Παπαπέτρου να βγάζει «τυφλή» πάσα στον Παππά, που ευστόχησε για τρεις ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο εκτελούσε τις γνωστές πτήσεις του. Χαρακτηριστική ήταν η επιλογή να βγαίνει ο Μπουρούσης στην κορυφή και να ψάχνει την πάσα στους αθλητικούς φόργουορντ προκαλώντας ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής και το 49-21 του ημιχρόνου το μαρτυρούσε.

Ο Καλάθης βρήκε εξαιρετικά τον Παπανικολάου σε δύο περιπτώσεις, για ισάριθμα εύστοχα τρίποντα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Οι αιφνιδιασμοί έβγαιναν με μεγάλη ταχύτητα από τους διεθνείς, απέναντι σε μια Ρουμανία που απλά παρακολουθούσε. Με το 80-34 στο 30’, ο αγώνας δεν έχριζε περαιτέρω κριτικής. Ο κόουτς Μίσσας δοκίμαζε πρόσωπα και σχήματα, και σαν σε προπόνηση η Εθνική έφτασε στο τελικό 106-48.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 49-21, 71-33, 80-34, 106-48

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 9(1), Μπουρούσης 8(1), Σλούκας 9, Παππάς 14(3), Παπαγιάννης 8, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 17(4), Μάντζαρης 6(2), Αγραβάνης 3, Παπαπέτρου 12(2), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο Θ. 9.

Ρουμανία (Τεντέρ): Μαντάτσε 8, Ορμπεάνου, Πατρισόρ, Ουότσον 9(1), Παλίτσιουτς 3, Μολντοβεάνου 14(2), Πόπα 2, Όλα 5, Νικοάρα 2, Κάτε 5, Νικολέσκου 2, Τορόκ, Μπάτσιου 4.

ΠΗΓΗ: filathlos.gr