Και τα κατάφερε, μιας και οι μικροί μαθητές όχι απλώς τον περικύκλωσαν, αλλά σχημάτισαν ουρές για μία σέλφι ή μία κουβέντα μαζί του.
Αν το δούμε απ” τη «ρομαντική» του πλευρά, είναι απολύτως λογική η χημεία του Έλληνα πρωθυπουργού με τουςέφηβους βουλευτές, ιδίως αν αναλογιστούμε πως το μικρόβιο της πολιτικής το κόλλησε όταν ήταν στην ηλικία τους καθώς και το ότι ο ίδιος αναδείχθηκε από παρόμοια μαθητικά κινήματα.
Με μία πιο κυνική και πονηρή ματιά, όμως, ο Αλέξης μάλλον επιδόθηκε σε ένα «ψάρεμα» νέων ψηφοφόρων, με «δόλωμα» το νέο εκλογικό νόμο που θα δίνει τη δυνατότητα σε 17χρονους να ψηφίζουν. Με τη δημοσκοπική κατρακύλα να συνεχίζεται, μπρος τις νέες μελλοντικές ψήφους, τι είναι οι σέλφι και τα χαμόγελα….